X

Sestā diena | Latgales 2x2 2019. gada 3. augusts

Sestā diena | Latgales 2x2

Šorīt teju visus bija apciemojis vieslektors vārdā “nogurums”, un divi rīta aktīvākie vingrotāji bija godam nopelnījuši skaļus aplausus. Lielas kafijas krūzes nedaudz aizgaiņāja dziļo eksistenciālo pārdomu pārbagātos skatienus, kas raksturīgi miega badam. Arī šodien ievirzes bija plānotas īpaši saturīgas un interesantas, tāpēc vairs nebija laika žāvāties.

 

Pašizziņas ievirzē pētījām stresa reakcijas, ķermeņa reakcijas stresā un emocijas, kas mums palīdz labāk sevi saprast. Tāpat skatījāmies, kā mūsu uzvedība atkārtojas, un mēģinājām saprast, ko varētu mainīt, lai mēs justos labāk ar sevi. Sevis izpēte tika balstīta uz kognitīvi biheiviorālās psihoterapijas pieeju. Noslēgumā iepazinām vienu relaksācijas metodi - progresīvo muskuļu relaksāciju. Daudz dalījāmies savstarpēji, gan ar to, ko par sevi atklājām, gan arī tehnikām, kā sev palīdzam ikdienā stresa situācijās.

 

Ievirzē Kā domāt kritiski un saglabāt draugus nodarbojāmies ar zinātnisko modeli un argumentāciju. Otrajā daļā pievērsāmies argumentācijai, kur pēc teorētiska ievada sekoja arī kārtējais praktiskais uzdevums.

 

Mūsdienu latviešu valodas ievirzē ievirzē mums bija tā unikālā iespēja satikties ar dzejnieku, atdzejotāju Edvardu Kuku, kurš stāstīja, kā dzeja atrod cilvēku, kā tā atrada viņu, kādu autoru darbi tie bija, un nedaudz iepazīstināja ar tiem. Vēl padarbojāmies ar vecvārdu nozīmju meklēšanu, bet pats interesantākais bija atdzejot dzeju pa latviešu mēlei, respektīvi, veidojām dzejas atspulgu latviešu valodā, cenšoties nepazaudēt darba oriģinalitāti. Mums tas arī izdevās!

 

Ievirzē Vasals Latgolā devās Latgales ekspedīcijā, apciemojot vienu no pēdējā laikā visvairāk uzplaukušajām šī reģiona pilsētām – Preiļiem.

 

Ievirzē Latvijas sabiedrība šodien un rīt sastādījām integrācijas kursu programmu jaunatbraucējiem.

 

Ievirzē Vēsture Latgales acīm uzzinājām par notikumiem Latgalē un latgaliskajā jomā Latvijas okupāciju laikā, kā arī trimdā, īpaši izceļot Vladislava Lōča devumu. Noskatījāmies arī šim izcilajam latgaliešu grāmatu izdevējam veltītu filmu.

 

Ievirzē Uzņēmīgais latgalietis šoreiz tikāmies un darbojāmies kopā ar Viktoriju Deksni no YourMove.lv.

 

Brīvo stundu pavadījām dažādi. Daļa pievērsās meditācijai Jāņa vadībā, citi skanīgi piedziedāja visu Virognas teritoriju kopā ar Rozīti. Un tad jau atkal bija laiks projektiem!

 

Aktīvās atpūtas projektā šoreiz būvējām čigānu pirti. Tikām sadalīti trīs grupās. Vieni atbildēja par akmeņu gādāšanu, otri vāca meijas, bet trešie – raka ugunskura bedri. Kad pirts bija gatava, palīdzējām izveidot arī vakarā gaidāmā daudzinājuma ugunskuru.

 

Mūsdienu Latvijas virtuves projektā gatavojām liellopa sautējumu sarkanvīnā ar gailenēm un kadiķogām, bija arī kumelīšu limonāde un biešu ravioli ar mārrutku krēmu. Projektā esam fantastiski iejutušies, katrs zina, kas jādara, kur jāliek kurš katliņš vai šķīvītis. Izplānojām arī rītdienas pasākuma gala vakariņu ēdienkarti. Taps dažādas uzkodas un kumosu ēdieni.

 

Rotkalšanā aizvien straujāk tuvojamies sekmīgam gala iznākumam. Daudzas rotas jau ir gatavas vai tuvu tam. Visi laipni gaidīti uz noslēguma izstādi!

 

Rituālā gada folklorā projekta dalībniekus varēja dzirdēt teju visi 2x2nieki, arī tie, kuru projekta teltis atrodas vistālāk. Tik skanīgi, tik latviski, tik skaisti! Noteikti varēsiet mūs dzirdēt arī turpmākajos vakaros!

 

Amatniecībā šī bija nudien sulīgām krāsām krāsota diena, ciemojoties pie amatnieka, kura galvenais darba materiāls ir koks. Katrs tikām pie savas alkšņa koka šķilas un kalta, ar kuru veidojām mentītes jeb lāpstiņas cepšanai. Kā sanāca? Oi, nu narunoj! Iegūta pieredze, emocijas, pat pirmās traumas, darba tulznas, slapjas muguras... un arī kaut kas pēc formas nedaudz līdzīgs mentītei. Pirmajā projekta dienā Krists teica, ka pamēģināsim visu ko no amatniecības - varbūt kaut kas pielipšot. Šķiet, no šodienas gan vislipīgākās bija Latgales radio dziesmas, ar kurām kopā pavadījām ceļu, kā arī mūsu lipīgie smiekli. Rīt turpināsim aplipt ar visu labo un īsto.

 

Improvizācijas projektā turpinājām attīstīt sadarbību dažāda veida etīdēs, atklājām jaunus spoguļošanās veidus viens otrā, izmantojot skaņas un kustības efektus, mācījāmies uzticēties viens otra radītājai videi, to pieņemot un papildinot. Dzīvespriecīgi pamēdījām cits citu, cenšoties tikt cauri sveikā. Noslēgumā uzsākām darbu pie savu unikālo scenāriju radīšanas, ko turpināsim rītdien!

 

Žurnālistikas projektā, pie kafijas krūzēm sasēduši, meklējām iedvesmu skaistāko tekstu rakstīšanai, meklējām asprātīgākās bildes no aizvadītajām dienām un izmantojām savas profesionālās priekšrocības, lai varētu apmeklēt to projektu, kura apraksti tā vien aicina kādreiz apciemot Māra restorānu Cēsīs.

 

Radošās ilustrācijas meistarklasē katrs izveidojām zīnu, izmantojot visu nedēļas laikā apgūto, kombinējām zīmogus jaunos tēlos. Savukārt tekstu zīnam radījām, spēlējot dzejas ģenerēšanas spēli.

 

Cik bieži šeit dzirdam, ka izvēle starp ievirzēm un projektiem bijusi trakoti grūta, jo gribētos taču būt visur, pie katra no lieliskajiem vadītājiem. Tāpēc iespēja iepazīt līdz šim mazāk zināmos ieviržu un projektu vadītājus visiem tika dota sarunu festivāla “(At)Spuldzīte” laikā. Tik daudz jauna uzzinājām cits par citu, diskutējām par sev svarīgiem tematiem un visi bijām ļoti, ļoti priecīgi par katru jaunu sarunu biedru, kā jau 2x2 tas ierasti notiek.

 

Pēc vakariņām draudzīgi uzņēmām vieslektori Dagmāru Beitneri-Le Gallu, kura mums pastāstīja par latvietību, dažādām šī jēdziena pārmaiņām un nozīmēm, kā arī atvērto latvietību, ko mums jau bija pieminējis arī Valsts prezidents pirmajā 2x2 dienā.

 

Dienu noslēdzām ar Daudzinājumu. Tas katram ir ceļš pie sevis. Savu māju izjūta. Savu cilvēku izjūta. Piederības izjūta. Stāvot starp priedēm un saviem cilvēkiem, dziedājām savas pirmtēvu dziesmas. Un to nemaz nevar tā izstāstīt, kā tas ir - būt kopā un turēties vienam pie otra. Iebakstīt blakussēdētājam un teikt:" Cik forši, ka Tu te esi. Un, ka mēs te varam būt. Un, ka Latvija ir."

Tā ir liela aizmugures sajūta.Autore: Laura Melne

Nodibinājumam 2x2 ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Ja Tev ir iespēja atbalstīt semināru, būsim ļoti pateicīgi!