X

Sestā diena | Kanādas 2x2 2019 2019. gada 2. jūlijs

Sestā diena | Kanādas 2x2 2019

Šis rīts iesācies ar vārdu “Sēta” - diena, lai padomātu par robežām, ko mēs paši vai sabiedrība uzbūvē starp mums, priekšā mums un aiz mums. Sētām un šķēršļiem, kuri jāpārvar vai, tieši otrādi, piedāvā vieglāko ceļu, mums izejot pa vārtiņiem…

Sākotnēji semināra dienas, šķiet, tik ātri “neskrēja” - bet nu tās nepamanīti ir sasniegušas finiša taisni. Jau rīt ir noslēguma diena, kad svinēsim šo mūsu satikšanos, nedomājot par to, vai kādam jāiet gulēt un atpūsties. Bet par to šobrīd nav ne laika, ne gribēšanas domāt :) Skrienam uz ievirzēm un projektiem! Par to, kā tajās gājis:

Vēstures un politikas ievirze:

Pirmās trijās dienās mēs runājām par trešo tautas atmodu (1985.-1991.). Sākām ar Gorbačovu un Černobiļas sprādzienu, apskatījām “Trešo spēku” (Padomju armiju) un komunistu partijas darbību Latvijā. Par neatkarības atjaunošanu, 1991.g. janvāra barikādes laiku un augusta puču Maskavā un Latvijas pilnīgu brīvību. Labas pārrunas notika pašā pirmajā dienā, kad pārrunājām, kurš laikmets bija vissvarīgākais Latvijas vēsturē - kurš laikmets vislabāk izskaidro, kāpēc mēs esam tādi, kādi esam.

Valodas ievirze

Šodien valodas ievirzē pie mums viesojās franču valodas tulkotāja Vineta Berga, kura stāstīja par dienasgrāmatām un ko tās vēsta par rakstītāju, par laikmetu, par sadzīvi un iekšējiem pārdzīvojumiem.

Otrajā nodarbības daļā pētījām frazeoloģismus - vienus no vecākajiem valodas izteiksmes līdzekļiem, jo īpaši tos, kas saistīti ar cilvēka ķermeņa daļas, piemēram, par galvu (gaiša galva), par sirdi (ņemt pie sirds).

Pašizziņas ievirze

Noslēdzošo PAŠIZZIŅAS ievirzes nodarbību pavadījām kopā ar VALODAS ievirzi: valoda kā mana vizītkarte. Diskutējām arī par to- cik iekļaujoša gan latviešu, gan angļu valoda ir, ja tiek runāts par reliģisko, etnisko, dzimtes, dzimuma un citu identitāti. Vai Tava un mana valoda ir cieņpilna?

Latviskās gadskārtas ievirze

Šodien rudens gadskārtas svinēšanas vietā svētījām veļu vakaru, pieminot un godinot savus senčus latviskās tradīcijās.  Aicinājām tos savā pulkā, ziedojot tiem un dziedot bedību dziesmas. Kā jau pienākas tumšajā un klusajā rudens laikā, gājām šim laikam piemērotās rotaļās un asinājām prātu, uzdodot un minot mīklas.

Aktīvās atpūtas dabā projekts

Pretodu līdzekļa smārds un saules smēra aromāts ir mūsu nometnes visvairāk lietotās smaržas. Tādēļ jau šodien laicīgi sākām gatavoties nometnes noslēgumam - cēlām zaķīšu pirtiņu. Apdegušu plecu pie pleca, vācām akmeņus upes krastā, lasijām papardes meža malā un liecām kokus paēnā.

Zaķu mammas pavadībā tapa zāļu pielieta pils, un ducis zaķēnu rīt nu varēs pērties!

Blogosfēras projekts

Aktīvi strādājam pie avīzes sagatavošanas - klaviatūra tiek grabināta skaļāk kā citas dienas, un rosība šajā mazajā, bet darbīgajā redakcijā ir pozitīvi saspringta. No malu malām tiek piegādāts saturs - gan baumas, gan dzirdēti izteicieni, gan iesūtītas mēmes bildes. Nu visi ir gatavi tenkot, un, mēģinot gluži nekļūt par dzelteno presi, mēs par to ļoti priecājamies :) Tas taču ir tas īstais nometnes gars!

 

Ai, un noteikti nevaram aizmirst, ka mums te bija pašiem sava “Spuldzīte”! Tā kā mums nebija iespēja pašiem ierasties uz sarunu festivālu “Lampa” Latvijā - noorganizējām paši savu sarunu pēcpusdienu! Cik daudz un dažādi mums te ir ieviržu un projektu vadītāji - vēsture un politika, māksla un kultūra, latviešu gadskārtas, valoda un uzņēmējdarbība, pašizziņa, dejas, rotkalšana un metālapstrāde, vadīšana un vēl, un vēl… Ne pie visiem mums ir bijusi iespēja pieteikties uz vadītajām nodarbībām - lai kā gribētos dubultoties, trīskāršoties un visādi citādi pavairoties, lai varētu šīs intensīvās nedēļas laikā redzēt, kas notiek citās ievirzēs un projektos :) Bet tieši tāpēc varam teikt - mūsu festivāls noritēja paredzēti izdevies! No Saulaines semināra “iedzīvotājiem” pie mums sanāca visi - kur vēl ir dzirdēts par 100% pasākuma apmeklējumu? 2x2!

Jau iepriekš rakstīju, ka iepriekšējās dienās manīta liela rosība nometnes teritorijā - arī šodiena nav izņēmums. Vakara programmā ir plānots ugunskurs - līdzīgi talantu vakaram, arī šeit gaidāmi priekšnesumi - redzēti un neredzēti, skaļi un mierīgi, muzikāli un kustīgi, smieklīgi un neaizmirstami. Un jau ugunskurs sprakšķ - sapūtušies ar šo dienu izteiktāko nometnes odekolonu - pretodu pūšamo līdzekli, satinušies sedziņās, saģērbušies līdz ausu galiem, dodamies, kur lāpas spīguļo. Un mēs zinām - par spīti tiem simtiem odu, mēs priecāsimies kopā būt!

Arta | 2x2 Kanādā blogosfēras projekts
Nodibinājumam 2x2 ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Ja Tev ir iespēja atbalstīt semināru, būsim ļoti pateicīgi!