X

Septītā diena | Latgales 2x2 2019. gada 3. augusts

Septītā diena | Latgales 2x2

Vai noslēguma dienas rīts var sākties vēl skaistāk, kā ar ziņu, ka 2x2 laikā noticis bildinājums! Sirsnīgi apsveikuši jauno pāri Arlitu un Rolandu ar jaunu spēku un emocijām bijām gatavi noslēgt visus iesāktos darbus, saprast, ko jaunu esam iemācījušies un kā jauniegūtās spējas un prasmes varēsim pielietot turpmākajā dzīvē (jā, jā, izrādās, ka dzīve pēc 2x2 arī eksistē!).

 

Pašizziņas ievirzes pēdējā dienā pētījām jautājumus par identitāti saistībā ar dzimumu, dzimti, dzimtes izpausmēm, seksuālo orientāciju. Raisījās diskusijas, domas un emocijas par situāciju sabiedrībā, par mūsu katra paša attieksmēm un sajūtām, pārrunājot šīs tēmas. Ieskatījāmies arī bērnībā - kā audzināšana un kultūra ir veidojusi mūsu identitāti. Tāpat veltījam laiku tēmai par veselīgām attiecībām. Noslēgumā pārdomājām un reflektējām, ko esam ieguvuši šīs nedēļas laikā, par ko padomāsim, kad atgriezīsimies mājās, un sniedzām viens otram atgriezenisko saiti.

 

Ievirzē Mūsdienu latviešu valoda pie mums viesojās latgalietis, valodnieks Artūrs Viļums, kā arī ievirzes Vēsture Latgales acīm dalībnieki. Runājām par latgaliešu rakstu valodu un kultūru, kā arī nedaudz paši padarbojāmies praktiski.

 

Ievirzi Latvijas sabiedrība šodien un rīt noslēdzām ar konkrētu priekšlikumu izstrādi Nacionālajam attīstības plānam (NAP). Mūsuprāt, mērķi, ko 2027. gadā vajadzētu sasniegt ir:

1) Cilvēki izjūt sevi piederīgus Latvijas sabiedrībai.

2) Arvien vairāk cilvēku lieto latviešu valodu (gan Latvijā, gan diasporā).

3) Cilvēki jūt piederību latviskai kultūrtelpai un eiropeiskām vērtībām – cilvēktiesībām, vienlīdzībai, demokrātijai, brīvībai.

 

Ievirzē Uzņēmīgais latgalietis šoreiz devāmies izbraukumā, iepazīstot vietējos uzņēmējus. Uzzinājām daudz jauna par gliemežu audzēšanu un pagatavošanu (drosmīgākie arī nobaudīja šo neparasto delikatesi), kā arī tikāmies ar enerģiskajiem siera mājražotājiem.

 

Brīvajā stundā laiks pēdējai kopdziedāšanai un meditācijai, bet tad laiks steigties uz projektu noslēgumu, lai vēl paveiktu pēdējos darbiņus un vakarā varētu lepoties ar padarīto.

 

Aktīvās atpūtas Latgales dabā projekts noslēdzās ar īstiem svētkiem. Vakar izveidotā pirtiņa šodien uzņēma savus apmeklētājus. Kārtīgi nopērāmies un sasmēlāmies svētku, lai varētu ballēties līdz rīta gaismai! Baumo, ka projektā iegūtās prasmes, iespējams, drīz varēs novērtēt arī citās klimata joslās. :)

 

Svētki arī Mūsdienu Latvijas virtuvei (lai arī pie viņiem mūžīgie svētki, par ko liecina citu projektu dalībnieku pēkšņā uzrašanās pie Māra, lai pārbaudītu, vai viņiem viss kārtībā, bet patiesībā nočieptu kādu našķi). Nu jau esam atklājuši kūpinātavas darbības noslēpumus un nokūpinājuši karpas, cūkas pavēderi, speķi, vistas kājas. Sagatavojām arī daiļas uzkodas vakara ballei. Šodien arī diskutējām par Latvijas restorāniem, to, cik svarīgi, lai šefs ir galvenais ēdināšanas uzņēmumā.

 

Improvizācijas projektā mums bija iespēja izkopt savas iepriekš izveidotās etīdes skeletu. Dalībnieku sajūsma par projekta vadītāju ir vārdos neaprakstāma. Šķiet, ka mēs katrs sākumā bijām kā grāmatiņas, kuras gribēja tikt atvērtas un pilnveidotas, un tieši to Laura Čaupale - mūsu iedvesma un cilvēks ar lielo burtu - ar mums izdarīja.

 

Žurnālistikas projektā paveicām pēdējos darbus pie avīzes satura, kuru visi dalībnieki jau drīzumā varēs saņemt kādā ne tik ierastā veidā. Tāpat pārbaudījām savas humora izjūtas, paskatoties uz līdz šim 2x2 piedzīvoto nedaudz nenopietnāk. Ceram, ka jautri būs ne tikai mums!

 

Un tad jau top rotkalšanā, amatniecībā un radošās ilustrācijas meistarklasē izveidoto darbu izstādes un citi pārsteigumi, tiek vāktas mantas un kravāti koferi, lai varētu šo vakaru izbaudīt bez liekām domām un emocijām. Būt kopā, priecāties un pateikties par šo fantastisko kopā pavadīto nedēļu. Baumo, ka plānots vesels mini festivāls!

 

Un baumas nav tālu no patiesības. Lai arī vakars ir gana vēss, mums ir silti un gaiši. Baudām skaistākos 2x2 laikā tapušos priekšnesumus, ieviržu un projektu vadītāji lepojas ar saviem dalībniekiem, kuri ar lielu prieku stāsta par šajā nedēļā paveikto. Un sakām lielu paldies mūsu bezgala brīnišķīgajiem nometnes vadītājiem Dārtai un Mārcim, kā arī katrs sev un cits citam. Vēl pēdējā karoga nolaišana un puduri, kam seko “Festivālu atspulgi” jeb dāvana visiem, kuri izdarīja pareizo izvēli un atbrauca uz 2x2, nevis kādu no plašā skaitā visos Latvijas nostūros šajās brīvdienās notikušajiem festivāliem. Jo mūsu spēki ir tik lieli, ka var sacensties ar jebkura cita lielkoncerta mērogu. Dzied “Grodi” jeb folkloras projekta vadītāji Aīda un Andris, kā arī mūsu dalībniece Aurēlija, latgaliešu mūsdienu mūziku pārstāv vēstures ievirzes pārzinātāja Arņa grupa “Dabasu Durovys” un, kur nu bez Ērika un “Rikšiem”. Dziesmas, dejas, smaidi, izteiktie un uzrakstītie labie vārdi. Tas viss vēl ilgi atspoguļosies mūsos. Mēs katrs tālāk nesīsim šo 2x2 atspulgu, cerot padarīt Latviju tikai labāku. Par jaunu, skaistu sākumu!

Nodibinājumam 2x2 ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Ja Tev ir iespēja atbalstīt semināru, būsim ļoti pateicīgi!