X

Jānis Grants par šodienas 2x2 2016. gada 15. jūlijs

Jānis Grants par šodienas 2x2

Es domāju ka 2x2 ir viens no interesantākajiem, skaistākajiem pasākumiem jauniešiem ko kāds cilvēks varētu izgudrot.

Tā ideja, tā struktūra – viss tas,  kas bija izveidots agrajos 60tajos gados – tā ir formula, kas strādā arī šodien. Viņa strādāja Amerikā, Kanādā, Dienvidamerikā, un viņa strādā šeit, Latvijā. Tas ir fantastiski!

Es nevaru iedomāties labāku pasākumu, kas iesaistītu tik daudz jauniešus. Kur jauns cilvēks jūtas kā daļa no kaut kā liela, kā daļa no 2x2, no Latvijas. Satiek jaunus draugus un ir tik veiksmīgi nodarbināts ar latviešu kultūru, politiku, dziedāšanu, dejām un vēl un vēl.

Man liekas ka šī ir mana 15 vai 16 2x2 nometne. Esmu vadījis 5 no tām. Kad tās vadīju, biju diezgan apzinīgs. Tajā laikā nometnes vadītājs bija atbildīgs par visu un vadība uzticējās. Es saliku kopā komandu, tas bija mans darbs. Pirms tam biju piedalījies kā dalībnieks, biju arī kā palīgs komandai, tāpēc zināju struktūru, biju ļoti nodarbināts, skrēju visur kur vajadzēja, bet pēc katras nometnes domāju, ka tas ir kaut kas īpašs.

Pēc 1986. gada nometnes, kura bija pēdējā nometne, ko es vadīju (tā bija ziemas nometne), domāju – man tagad ir jābeidz, jo nekad nebūs labāk. Un tagad, kad atjaunoja 2x2 Latvijā, pēdējos divus gadus, es piekrītu savai sievai Lienei – šīs ir tikpat labas, vai pat labākas!

Un tas ir vienkārši brīnišķīgi! Man tagad ir brīvāk, man nav tagad jāskrien, viss jādomā un viss jādara. Ir iespēja atslābt. Bija jau labi arī, kad vadīju, izmeklēju cilvēkus, izveidoju komandu, bet tu nekad nezini par visiem 100 procentiem, cik viņi būs efektīvi, cik viņi būs noguruši un stresaini, vai izdarīs visus uzdevumus. Man patīk darīt to, ko es daru tagad. Es no sākuma, kad Liene man teica, ka man tas būs jādara, domāju, ai, ko nu – būšu tāds izsūtāmais puika, aizbraukšu uz veikalu un nopirkšu kaut ko, ko vajag, bet tagad, kad es iesaistos vairāk, man patīk!

Es sāku darboties 2x2 60tajos gados Amerikā.

Tajā laikā Amerikā, 60./70. gados, tas līmenis starp dalībniekiem bija ļoti, ļoti augsts. Viņi bija tie spējīgākie trimdas jaunieši, viņi bija visvairāk motivētie, nebija tādu cilvēku, kuri nebūtu darītāji. Tagad es izjūtu ko līdzīgu.

Tie, kuri atbrauc no ārzemēm arī ir tādi aktīvāki, starp Latvijas jauniešiem es arī ļoti izjūtu to, ka viņi ir vai grib būt tādi, kas dara, iesaistās, grib vadīt, veidot. Katrā ziņā ir ļoti līdzīgi. Bet pa starpu, ko es izjutu, kad Latvija kļuva neatkarīga, daudzi tie ļoti, ļoti aktīvie jaunieši vismaz no Ziemeļamerikas gandrīz visi atbrauca uz Latviju. Sāka te dzīvot, darboties. Vairums ir te palikuši, kā Vanda, kura ir te, un citi. Tāpēc tur līmenis kļuva zemāks kādu laiku un kļuva grūti saorganizēt 2x2 nometnes Amerikā, jo tas spēcīgais kodols, bija dabiski palicis mazāk, jo Ziemeļamerikā notika asimilācija, kur cilvēki vairāk palieka par amerikāņiem nevis par latviešiem. Viņu valodu spējas palika vājākas. Es domāju, ka šobrīd ir tas labākais un loģiskākais variants, un šobrīd nav lielas atšķirības no tā kā bija sākumā. Līmenis ir ļoti labs!

Ideja rītkot 2x2 nometni Latvijā bija manai sievai, Lienei. Viņa uzņēmās, ka tas būs viņas mērķis, viņas projekts un tas notiks. Un ja tu pazīsti Lieni, tu zini – ja viņa domā, ka tas jādara, tas notiks.

Sadraudzējaties, savienojaties un tad, kad jūs esat savienoti un jūs sadarbojaties, jūs visu varēsiet panākt! 2x2 ir tā vieta, kur sanākt un sākt to savienošanās un sastrādāšanās darbu!

Intervēja Anna Zvejniece
Nodibinājumam 2x2 ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Ja Tev ir iespēja atbalstīt semināru, būsim ļoti pateicīgi!