X

Intervija ar nometnes vadītāju Vandu 2017. gada 24. janvāris

Intervija ar nometnes vadītāju Vandu

Mēs, Pasaules latviešu jaunatnes semināra 2x2 komanda, cītīgi gatavojamies nākamās vasaras lieliskajam piedzīvojumam, kurš norisināsies 2017.gada 6. - 14. jūlijam. Tas solās būt varen aizraujošs! Tāpēc, lai Tevi ieintriģētu vēl vairāk, neliela intervija ar nākamās vasaras 2x2 semināra vadītāju Vandu Daukstu.


Kā aizsākās tavs 2x2 stāsts?

Mana iepazīšanās ar 2x2, kā jau daudziem trimdas jauniešiem, notika laika posmā, kad meklēju savu latvisko identiāti - studiju gados.  Bērnībā un agrā jaunībā gāju tur, kur vecāki lika un darīju to, ko viņi mācīja, daudz par to īsti nedomāju.  Darba dienās gāju amerikāņu skolā.  Vakaros un nedēļas nogalēs biju latviete. Darbojos visur - Grandrapidu latviešu sestdienas skolā, tautas deju kopās Ritenītis un Liesma, latviešu korī, teātrī, jaunatnes pulciņā Koknese, katoļu draudzē, bērnu nometnē Mežvidi, Gaŗezera vasaras vidusskolā… Taču, kad sāku studēt un iepazīties ar lielo, plašo, sarežģīto, pieaugušo pasauli, sāku apšaubīt latvietības jēgu. Grūti iedomāties, bet es taču nekad Latvijā nebiju bijusi! Tā bija aiz vareni stingra un šķietami neatverama dzelzs aizkara.  Starp amerikāņiem - neviens nekad neko par Latviju nezināja - vienmēr nācās stāstīt, skaidrot. Apnika! Tomēr, mana māsa Monika bija bijusi kādā iepriekšējā 2x2 nometnē un tā viņai dikti patikusi. Viņa sadraudzējusies ar latviešiem no dažādām vietām ASV un Kanādā… un mudināja mani pieteikties. Un tā, kopā ar bērnības draudzeni Kaiju Gertneri (tagad Ozolu), piedalījāmies 2x2 nometnē, kas notika ziemā. To vadīja Jānis Grants.  Piedalījos Politikas ievirzē un rotkalšanas projektā.  Nedēļas laikā, iegremdējoties latviešu kulturā un politikā, mācoties par mūsu senču mantojumu, iztirzājot savu “latvisko es” ar vienaudžiem, kuri arī dažkārt savu identitāti apšaubīja, piedzīvoju un pārdzīvoju neizsakāmi daudz. Un uz labu laiku uzlādēju savas latviskās baterijas.  


Ko tev nozīmē 2x2?

Tas, ko man toreiz 80tajos un 90tajos gados nozīmēja 2x2 - stripināt savu latvisko identitāti, ieskatīties sevī; iepazīties ar citiem, veidojot ciešas, atbalstošas saites; mācīties no citiem, izaicināt savus uzskatus - tas būtībā nav mainījies.  Šodien vēl šo nozīmi papildinātu ar došanu/dalīšanos ar citiem, kas nāk ar dzīves pieredzi.  Un ar skatu uz nākotni - uz neatkarīgās Latvijas attīstību, izaugsmi, uz nometnē gūtu ieviešanu ikdienā.


Kāpēc jauniešiem būtu vērtīgi piedalīties nākamās vasaras 2x2?

Laikā, kad esam pārslogoti ar informāciju, kad cenšamies atšķirt būtisko no nebūtiskā, kad gan mūsu pašu dzīvēs, gan pasaulē virmo lieli izaicinājumi, ir vērtīgi uz nedēļu pateikt visam STOP!  Ir ne tikai vērtīgi, es pat teiktu, ir nepieciešami uz brīdi apstāties,  iedziļināties sevī un savā identitātē, gūt zināšanas, smelties spēku. Ir vērtīgi kalt ne tikai rotas bet arī plānus, kā pilnveidot sevi un kā saredzēt jaunas iespējas Latvijā un pasaulē. Ir vērtīgi satikties ar saviem vienaudžiem no visas pasaules, izveidot draudzības ar skatu vērstu uz nākotni - uzņēmējdarbībā, tradīciju kopšanā, pilsoniskajās aktivitātēs - lai kur pasaulē mēs arī neatrastos. Un vēl kāpēc?  Jo programma, kuru veido Eduards Krūmiņš un pārējie vadības lokā, solas būt aizraujoša, intensīva, izaicinoša un arī izklaidējoša!


Kāda ir 2x2 komanda?

Pavisam īsi sakot - lieliska!  Jau minēju par Eduardu Krūmiņu, kurš ikdienā ir Jauniešu attīstības programmas “Go Beyond” vadītājs. 2x2 nometnē viņš atbild par dienas programmu - ievirzēm un projektiem - un saturs izskatās fenomenāls - būs grūti dalībniekiem izvēlēties, kur piedalīties!  Vakara programmu un izbraukumu/ekskursiju koordinē Ieva Šmite, kurai ir tik daudz radošu ideju koplekcijām un citām aktivitātēm, ka lielākais izaicinājums būs atrast laiku, kad nometnes dalībniekiem pagulēt!  2x2 organizēšana ir laikietilpīgs un sarežģīts darbs - to, allaž ar smaidu sejā, veic nometnes adminstratore Anna Zvejniece. Savukārt Līga Rakstiņa, nometnes finanšu vadītāja, ir paraugeksemplārs, kā atcērēties katru darāmo darbiņu.  Par 2x2 mājas lapu un informācijas apriti atbild nometnes fotogrāfs Jurģis Rikveilis, viņam nākot palīgā grafiskajai māksliniecei Artai Balodei.  Komanda nav milzīga, taču tā veic milzu darbu plānojot un nākamvasar īstenojot brīnišķīgu piedzīvojumu 100 latviešu jauniešiem no visas pasaules.  Vadības loks tiekas apmēram reizi mēnesī un pārējo laiku strādājam ar kopīgotiem dokumentiem, sarakstiem un e-pastu.


Kā tu jūties kā nākamā 2x2 vadītāja?

Es jūtos pagodināta, ka 2x2 padome ir uzticējusi man šo darbu.  Man ir neaprakstāms prieks strādāt ar jauniešiem - uzsūcu viņu enerģiju, cenšos mācītīes no viņu pozītīvas, neciniskās attieksmes.  Reiz dzirdēju kodolīgu sabiedriskā darbinieka motivācijas saukli:  “Man iedeva. Es paņēmu. No manis gaida.”  Tā tas ir ar mani.  Viennozīmīgi.


Kādu Tu iztēlojies 2050. gada 2x2 dalībnieku un kādu vadītāju?

Es iztēlojos, ka man kāds mazbērns un viņa/s vienaudži būs dalībnieki kādā no vairākām 2x2 nometnēm, kas notiks tajā gadā. Viņi būs aktīvi Latvijas 132gades atzīmēšanas plānošanas ievirzē.  Viņi piedalīsies Horeogrāfijas projektā, kurā veidos latviešu tautas deju horeogrāfijas, dejotājiem lidinoties pa gaisu ar reaktīvajām mugursomām (jetpacks). Tātad arī viņiem būs jāuzlādē savas latviskās baterijas!  ;-) Virtuves projekta vadītājs jau 30+ gadus būs Māris Jansons, restorāna Grāmatutārps nr.1 galvenais šefpavārs. Ēdienkartē: kukaiņkotletes un pelēkie zirņi ar sirseņspeķi…

Interviju sagatavoja Anna Zvejniece
Nodibinājumam 2x2 ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Ja Tev ir iespēja atbalstīt semināru, būsim ļoti pateicīgi!