X

Ievirzes

Ievirzes ir izzinošas lekcijas un diskusijas ar dažādu nozaru speciālistiem, kuras notiek nometnes rīta posmā. Dalībnieks izvēlas vienu no 7 iespējām.

Politika kā ceļš uz labāku Latviju Pauls Raudseps

Vadītājs: žurnāla “Ir” komentētājs.

Pagājuši jau trīsdesmit gadi kopš 4. maija deklarācijas. Vieni saka, ka šie ir labākie laiki, kādus Latvija jebkad piedzīvojusi. Tad kāpēc citi vēl aizvien ir neapmierināti? Ievirzē apzināsim un izvērtēsim mūsdienu Latvijas politiku, ekonomiku un sabiedrību, un centīsimies saprast - kas politiķiem un citiem pilsoņiem būtu jādara, lai Latvija kļūtu labāka? Runāsim arī par iespējām piedalīties un līdzdarboties Latvijas attīstībā tiem, kas dzīvo ārpus valsts - globālajiem latviešiem.

Pauls RaudsepsPauls Raudseps

Zinātne Latvijā: mīti un patiesība Ieva Siliņa

Vadītāja: valsts prezidenta ārštata padomniece izglītības un zinātnes politikas jautājumos, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes priekšsēdētāja.

Kāds izskatās "īsts" latviešu zinātnieks laikos, kad gandrīz ik katra katastrofu filma sākas ar aizvainotu, pustraku zinātnieku? Kāda tad īsti ir zinātne Latvijā un kāda- citur pasaulē? Kā mēs varam palīdzēt Latvijai? Kā sadarboties ar latviešu zinātniekiem un ko no viņiem varam iegūt? Kas zinātnē ir priekš mums?

Kopā meklēsim atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, kopradīsim un radoši domāsim. Priecāsimies par veiksmes stāstiem un meklēsim risinājumus izaicinājumiem. Virtuāli satiksim vairākas latviešu zinātnes superzvaigznes, kas pastāstīs par saviem atklājumiem un būs gatavi atbildēt uz visiem mūsu jautājumiem!

Ieva SiliņaIeva Siliņa

Pareiza un mūsdienīga latviešu valoda Guna Kalniņa

Vadītāja: žurnāla “Rīgas Laiks” un bērnu grāmatu izdevniecības “Liels un mazs” valodas redaktore, Latvijas Universitātes mūžizglītības projekta Open Minded lektore. 

Mēs esam Latvija, un Latvija mums ir latviešu valodā. Tā ir tieši tik sena un tik moderna, kādu mēs to runājam un rakstām. Sanāksim kopā katrs ar savu valodas pieredzi, runāsim par latviešu valodas attīstību, pētīsim, kā izdod žurnālu un sagatavo bērnu grāmatas, kopā rakstīsim scenāriju vizuāli muzikālai performancei, sareizināsim savas zināšanas kā 2x2, un mūsu valoda būs bagātāka.

Guna KalniņaGuna Kalniņa

Kā domāt kritiski un saglabāt draugus Juris Baltačs

Vadītājs: digitālā mārketinga speciālists un zinātnes entuziasts.

Padomā par kādu reizi, kad esi risinājis domstarpības ar cilvēku, par tēmu, kas viņam ir tuva. Noteikti kādā brīdī pamanīji, ka runā ar sienu. Otrs cilvēks neklausās pat, ja fakti, loģika un taisnība ir Tavā pusē. Mums visiem ir tendence turēties pie savas patiesības un tikai retais, faktos pamatotu kritiku, uztver ar vēsu un atvērtu prātu.

Ievirzē "Kā domāt kritiski un saglabāt draugus", apgūsi kritiskās domāšanas metodes, kas ļaus Tev pamanīt kādas domāšanas kļūdas pieļauj citi un biežāk apzināties kad tās pieļauj Tu pats. Rezultātā spēsi biežāk saredzēt pasauli tādu, kāda tā tiešām ir. Papildus tam, runāsim arī par emocionālo inteliģenci un iemācīsimies, faktos un loģikā balstītus argumentus, pasniegt tādā veidā, lai otrs cilvēks ieklausās pat, ja saki viņam taisnību.

Juris BaltačsJuris Baltačs

Vides aizsardzība un planētas robežas – iepazīsim Zemi, lai to uzturētu Edmunds Cepurītis

Vadītājs: vides eksperts, atbildīgais par vides politiku un līdzvadītājs partijā PROGRESĪVIE.

Ievirzes laikā būs iespēja ne tikai uzzināt par cēloņiem un risinājumiem mūsdienu vides krīzēm (dabas izzušanai, klimata krīzi un pieaugošam piesārņojumam), bet arī daudz labāk saprast, kā īsti darbojas dabas pasaule mums apkārt. Piemēram, dalībnieki varēs iepazīties ar Zemes dzīvības atbalsta sistēmām, kas ļauj nodrošināt mūsu ikdienu kopumā dzīvībai nedraudzīgā Visumā. Apgūsim arī īsu izaugsmes vēsturi, ieskatoties milzīgajās pārmaiņās, ko uz Zemes radījis cilvēku arvien pieaugošais materiālu un enerģijas patēriņš.

Ievirzes mērķis ir katram dalībniekam dot spēju patstāvīgi pamanīt un analizēt problēmas mūsu attiecībās ar dabu. Šīs prasmes nostiprināsim diskusijās un uzdevumos - mēģinot saprast, kā katrs savā ikdienā varam vislabāk palīdzēt novērst šobrīd draudošās planētas mēroga katastrofas.

Edmunds CepurītisEdmunds Cepurītis

Mans prāts, ķermenis un emocijas. Kurš kuru vada? Katrīna Žaltkovska

Vadītāja: “Intellego” psiholoģe un KBT psihoterapeite apmācībā.

Dažreiz šķiet, ka tik labi saprotam, kas notiek ar citiem. Bet, kā ar sevi? Cik reizes sev ir nācies uzdot jautājumu – kas ar mani notiek? Ievirzes laikā pētīsim prāta, emociju un ķermeņa saistību. Izzināsim veidus, kā rūpēties par savu psiholoģisko veselību. Ieskatīsimies katrs savos apburtajos lokos jeb situācijās, kas atkal un atkal atgriežas, bet līdz galam mūs neapmierina. Ievirzē apgūtais ļaus labāk izprast pašam sevi un pamanīt “robežas”, kuras bieži uzliek prāts. Tāpat, apgūtais dos idejas, kā labāk saprast citus.

Katrīna ŽaltkovskaKatrīna Žaltkovska

Biznesa pārrunas Jānis Bergs

Vadītājs: uzņēmējs, investors, Rīgas Biznesa skolas lektors, AS SAF Tehnika ASV filiāles vadītājs un blogeris.

Kā paprasīt un arī saņemt algas pielikumu? Kā iegādāties vajadzīgu priekšmetu par maksimāli izdevīgu cenu? Kā vest pārrunas un noslēgt izdevīgu biznesa darījumu? 

Savās darba gaitās esmu veidojis uzņēmumus, pircis un pārdevis, runājies un vienojies ar darbiniekiem, biznesa partneriem, viegliem cilvēkiem, grūtiem cilvēkiem un visīstākajiem vampīriem. Esmu pārliecināts, ka veiksmīgas dzīves pamats slēpjas spējā pieturēties pie noteiktiem dzīves principiem un prasmē saskaņā ar tiem vest pārrunas un slēgt darījumus. Ievirzes laikā sarunāsimies, kaulēsimies, veidosim pārrunu plānus, izzināsim savus pārrunu biedrus un mācīsimies kodolīgi izteikt savu viedokli.

Jānis BergsJānis Bergs

Projekti

Projekti ir praktiskas aktivitātes, kas katru pēcpusdienu ilgst 3 stundas. Dalībnieks izvēlas vienu no 7 iespējām.

Tradicionālās kokļu būves māksla Rihards Valters

Vadītājs: kokļu meistars.

Kokles būvēju, radu jau astoņus gadus. Esat laipni aicināti pievienoties aizraujošā un rosīgā darbā, izjust roku darba burvību un pieredzēt savu radošumu. Darbs būs pamatīgs un paliekošs. Lai kur mēs būtu, mēs vienmēr varam dziedāt un koklēt. Kokļu būve ir smalks un laikietilpīgs darbs, kur katram dalībniekam būs iespēja pierādīt sev to, cik spēcīga ir paša apņēmība, cik radoša ir paša izpausme un cik izlēmīga ir paša griba, pieredzēt savu lēmumu materiālo piepildīšanos caur paša roku darbu.

Rihards ValtersRihards Valters

Šķiedru mākslas darbnīca ar “zero waste” domāšanu Ingrīda Rutka

Vadītāja: māksliniece, dizainere. 

Šobrīd un jau kādu laiku aktualizējusies jau gadu desmitiem svarīga lieta kā pasaules ekosistēma. Tas liek mums aizvien vairāk domāt par to, ko lietojam ikdienā, un cik daudz atkritumu paliek aiz mums. Aizdomāsimies par ikdienišķo, apzināsimies esošo situāciju. Protams, dzīvot zero waste ir ļoti grūti un noteikti neiespējami to izpildīt par visiem 100%. Tāpēc centīsimies radīt ko paliekošu, izveidosim vides objektus, gleznas, gaismas objektus vai kādus citus priekšmetus no plastmasas iepakojumiem, PET pudelēm, lietotiem apģērbiem u.c. materiāliem. 

Radīsim ko jaunu, no jau esošām lietām, kas sakrājušās ceļā uz nometni vai kā citādi kļuvušas liekas un nevajadzīgas. Sāksim ar sevi un savu tuvāko apkārtni un iegriezīsim šo ratu tieši 2x2 seminārā!

Ingrīda RutkaIngrīda Rutka

Folklora trīs vienā: danči, dziesmas un mūzikas instrumenti Rasa Jansone

Vadītāja: muzikante un folkloras entuziaste.

Sveiki, 2x2nieki! Mani sauc Rasa un mēs tiksimies ar Tevi, draugs, 2x2 Vācijā un esmu ļoti patīkami satraukta, jo šis būs mans pirmais 2x2, un man ir liels prieks, ka varēšu vadīt Folkloras projektu.

Tā kā abu manu vecāku sirdslieta ir vienmēr bijusi folklora, arī es sevi jau kopš bērnības nevaru iedomāties bez latviešu dziesmām, dejām, pasakām, folkloras kopām un koncertiem. Bet tas, kas man pašai folkloras pasaulē vienmēr paticis visvairāk, ir mūzikas instrumentu mācīšanās - kā folklorists tu vari ne tikai iemācīties spēlēt 10 dziesmas ar vienu instrumentu izcili, bet arī iemācīties vienu dziesmu un prast to spēlēt uz 10 instrumentiem!

Ko mēs darīsim? Mēs kopā mācīsimies un viens otram mācīsim izmantot dažādus instrumentus – vijoli, kokli, mandolīnu, ermoņiku vai akordeonu, blokflautu, savu balsi un droši vien vēl citus skaņu rīkus.

Ko mēs spēlēsim? Mēs nojauksim robežas starp Latvijas novadiem, starp Latviju un latviešiem ārpus tās – būs gan visu četru Latvijas novadu folklora, gan arī trimdas dziesmas un dejas.

Ko Tu iemācīsies? Tu uzzināsi vismaz 4 foršus faktus par Latviešu tautas instrumentiem, dažādus dziedāšanas vingrinājumus, vismaz 10 skaistas dziesmas, un iemācīsies nospēlēt “Pankūkas” uz vismaz 4 instrumentiem.

Rasa JansoneRasa Jansone

Spontāna radīšana, kontrole un sadarbība mūzikā Mārtiņš Baumanis

Vadītājs: komponists un diriģents, improvizācijas un muzikālās politikas pētnieks, vokālās improvizācijas ansambļa vadītājs Seulā.

Papildus informācija drīzumā būs pieejama!
Mārtiņš BaumanisMārtiņš Baumanis

Latviskā virtuve Uldis Salnājs

Vadītājs: pavārs, Latvijas un Vācijas virtuves pārzinis.

Papildus informācija drīzumā būs pieejama!
Uldis SalnājsUldis Salnājs

Aktiermāksla un improvizācija Laura Čaupale

Vadītāja: režisore, aktrise, publiskās runas speciāliste.

Papildus informācija drīzumā būs pieejama!
Laura ČaupaleLaura Čaupale
Nodibinājumam 2x2 ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Ja Tev ir iespēja atbalstīt semināru, būsim ļoti pateicīgi!