X

Ievirzes

Ievirzes ir izzinošas lekcijas un diskusijas ar dažādu nozaru speciālistiem, kuras notiek nometnes rīta posmā. Dalībnieks izvēlas vienu ievirzi no 7 iespējām: uzņēmīgie latvieši Latgalē, vēsture Latgales acīm, Latvijas sabiedrība šodien un rīt, pašizziņa, kā domāt kritiski un saglabāt draugus, mūsdienu latviešu valoda un vasals Latgolā jeb dzīvā Latgale.

Pašizziņa Madara Mazjāne

Kas un kāda ir mana [latviskā] identitāte? Kā tā veidojas un vai tā mainās? Kā un kāpēc tranformējas mana uzvedība, attieksme, emocijas un reakcijas dažādās vidēs? Kādi ir visveiksmīgākie saskarsmes, komunikācijas, klausīšanās un konfliktu risināšanas veidi un kā zināt - kuru no tiem pielietot attiecīgā situācijā? Kā izprast un pieņemt ne tikai citus, bet arī sevi? Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem kopīgi meklēsim atbildes ievirzē "Pašizziņa".
Madara MazjāneMadara Mazjāne

Kā domāt kritiski un saglabāt draugus Juris Baltačs

Bērnībā, savas izglītības pirmajos soļos, mums šķiet, ka skolotājiem vienmēr ir taisnība un mēs ticam stāstiem, ko viņi mums stāsta. Šāda veida nekritiska ticēšana ir vajadzīgs reflekss skološanās sākumam, bet ar laiku ir jāiemācās nošķirt signāls no trokšņa un jārūpējas par to, lai stāsti, kuriem ticam ir saskaņā ar pasaules īsto dabu, jo realitātes ietekme uz mums nav atkarīga no tā kam mēs ticam.
Kritiskā domāšana ir metožu kopums, kas palīdz nošķirt graudus no pelavām un ļauj mums orientēties nepārtraukti mainīgā pasaulē, lai pārliecinoši varam veidot paši savus patiesos stāstus.
Juris BaltačsJuris Baltačs

Mūsdienu latviešu valoda Aiga Veckalne

Valodas ievirze ir īpaša, jo tajā satiekas gan dalībnieki, kuri vēlas uzlabot valodas zināšanas un mācīties gramatiku, gan tie, kuri latviski runā ļoti labi un kuri vēlas uzzināt vairāk par valodu, tās vēsturi, attīstību, noderīgiem iedarbīgas un pareizas valodas padomiem, valodas rīkiem un tehnoloģijām, kuri vēlas pilnveidot stāstniecības prasmes, gūt jaunas zināšanas un paplašināt redzesloku. Ievirzē pilnveidosim valodas zināšanas, izzināsim latviešu valodas mūsdienu tendences, spēlēsimies ar valodu un radīsim to, izmēģināsim dažādus noderīgus rīkus, diskutēsim par aktuāliem jautājumiem un iepazīsim vieslektorus.
“Valoda – tu esi mirguļojoša upe,” savulaik ir teikusi dzejniece Māra Zālīte. Arī valodas ievirze solās būt mirguļojoša, daudzveidīga un aizraujoša.
Aiga VeckalneAiga Veckalne

Vasals Latgolā jeb dzīvā Latgale Ēriks Zeps

Vasals!
Es esmu uzaudzis Latgalē un visu apzinīgo mūžu vairāk vai mazāk esmu apgrozījies Latgales kultūrtelpā, bet tā pa īstam es šo novadu iemīlēju, kad sāku studēt Rīgā. Tad es sapratu, ka vislielākā Latgales bagātība ir cilvēks: cilvēks iedzīvina valodu, cilvēks uztur kultūru, cilvēks rada māju sajūtu. Savā mākslinieciskajā darbībā un radio raidījumā man ir tā laime satikt patiešām daudz Latgales ļaužu. Tie visi kaut kādā mērā ir bagātinājuši manu pieredzi un personību, un nu es esmu gatavs ar šīm bagātībām dalīties. Ievirzē „Vasals Latgolā jeb Dzīvā Latgale” stāstīšu par, manuprāt, iedvesmojošākajiem Latgales ļaudīm... Bet vai tad ir labi ļaudis aprunāt? Nē! Tāpēc mēs ar šiem cilvēkiem iepazīsimies! Tas nozīmē, ka dosimies arī ārpus mīļās nometnes vietas, lai Latgales kolorītu iepazītu visā tā krāšņumā.
Iz sasatykšonu vosorā!
Ēriks ZepsĒriks Zeps

Latvijas sabiedrība šodien un rīt Agnese Lāce

Vai mēs zinām, kurš šodien dzīvo Latvijā? Vai mēs varam paredzēt, kurš šeit dzīvos nākotnē - pēc 10, 50 un 100 gadiem? Vai ikviens no mums var ietekmēt dinamiku Latvijas sabiedrības attīstībā? Vai Latvijas sabiedrībai ir robežas un, ja tā, kurš tās nosaka? Ko nozīmē piederība Latvijas sabiedrībai? Šie ir jautājumi, uz kuriem es cenšos rast atbildes savā ikdienas darbā un uz kuriem kopā centīsimes atbildēt arī Latgalē, skaistā ezera krastā.

Dažas no tēmām, ko apskatīsit kopā ar mani un īpašiem viesiem:
 • Latvijas iedzīvotāju skaita izmaiņas: iemesli, izaicinājumi un risinājumi;
 • Diasporas politika: Vai tā sākās vai beidzās ar Diasporas likuma pieņemšanu?
 • Kas strādās Latvijā 2030. un 2050.gadā?
 • Aizved mani uz laimīgo zemi: "atgriešanās" Latvijā;
 • Integrācija: kāda vietējiem ar to saikne?
Agnese LāceAgnese Lāce

Vēsture Latgales acīm Arnis Slobožaņins

Pieskarsimies tādām tēmām kā:
 • Latgales tautiskā atmoda Pēterpilī 20. gadsimta sākumāgalieši
 • Latgalieši ceļā uz valstiskumu. 1917 gads, Revolūcija Krievijā un tās pavērtēs iespējas, Latgales Konress.
 • No "Diānas" līdz "Stropu estrādei" - Latgalieši Latvijas pirmās brīvvalsts laikā: politiski kulturālais aspekts. Satversmes Sapulce, Kārļa Ulmaņa režīma attieksme, Franča Kempa "Ultimāts"
 • Latgalieši Padomju okupācijas gados. Trimdas latgaliešu darbība, Vladislavs Locis, Radio "Brīvā Eiropa," Latgaliešu kultūras dienas 1958. gadā Rīgā. Otrais drukas aizliegums.
Arnis SlobožaņinsArnis Slobožaņins

Uzņēmīgais Latgalietis Dainis Mjartāns

Latgali krasi skārusi iedzīvotāju iekšējā migrācija uz Rīgu, kā arī emigrācija darba meklējumos uz ārzemēm. Latgalē joprojām ir Latvijā augstākais bezdarba līmenis, taču daudzviet jūtams darba roku trūkums. No Eiropas Savienības fondiem, laikā no 2014.gada līdz 2020.gadam, Latgalē apstiprināti projekti par vairāk nekā 288 miljoniem eiro. Taču vai tas palīdzēs glābt no ekonomiskās lejupslīdes, cilvēku aizbraukšanas un nevienlīdzīgas reģionu attīstības ?

- Iepazīsim veiksmīgus Latgales uzņēmējus, kuri Latgales vārdu nes Latvijā un pasaulē.
- Aicināsim uzņēmējus dalīties ar savu dzīves pieredzi.
- Novērtēsim savu ideju stiprās un vājās puses, radot pārskatāmus biznesa plānus.
 
Dainis MjartānsDainis Mjartāns

Projekti

Projekti ir praktiskas aktivitātes, kas katru pēcpusdienu ilgst 3 stundas. Dalībnieks izvēlas vienu no 8 iespējām: animācija, mūsdienu Latvijas virtuve, aktīvā atpūta Latgales dabā, žurnālistika un 2x2 avīze, teātris, amatniecības projekts, rotkalšana un Latgales folklora.

Aktīvā atpūta Latgales dabā Agita Berga

Piesakies projektam, ja vēlies:
 • saprast, kur kompasam ir ziemeļi un kā lasīt kartes,
 • uzzināt, kā iekurt ugunskuru pareizi, dabai draudzīgi un arī lietainā laikā,
 • kā iekārtot naktsmītni mežā,
 • kā saudzēt dabu un neatsāt pēdas, ejot pārgājienos un dzīvojoties pie dabas.
Ja vēlies būt kustībā un iepazīt apkārtni, tiekamies!
Agita BergaAgita Berga

Mūsdienu Latvijas virtuve Māris Jansons

Pieskarsimies mūsdienu aktualitātei - ilgspējīgumam no astes līdz degunam. Mācīsimies, kā gatavot izmantojot visu produktu, suproduktus, tāpat iemācīsimies izmantot kartupeļu mizas un citus ēdienu atgriezumus, lai radītu maltīti bez atkritumiem.
Izmantosim vietējos produktus un noteikti izcelsim arī Latgales brīnumus. Iemācīsimies blanšēšanas tehniku, sautēšanu, cepšanu, griešanu, gatavosim uz uguns un mācīsimies ēdiena kompozīciju gan garšā, gan izskatā, kas mūsdienās ir ļoti svarīgi (Instagramiskums).
Māris JansonsMāris Jansons

Rotkalšana Vitauts Straupe

Jau izsenis baltu tautas grezni rotājušies. Mūsu rotas nebeidz pārsteigt ar formu, rakstiem un nozīmi. Mēs tās nēsājam, godinot pagātni un stāstot katrs savu latvietības stāstu. Kopsim savas saknes un iepīsim spēku rotās arī šogad 2x2 seminārā, veidojot katrs savu Nameja gredzenu un citas sen kārotas rotas.
Vitauts StraupeVitauts Straupe

Rituālais gads folklorā Aīda Rancāne un Andris Kapusts

Kā skaitīja laiku tad, kad vēl nebija drukāto kalendāru?
Kur ir cilvēkam drošākā vieta telpā?
Kādi nozīmīgākie pārejas riti atzīmējami cilvēka dzīvē un dabas norisēs?
Kam domāti rituāli? Izzināsim rituālo gadu ne tikai sarunājoties, bet arī dziedot un dancojot.

Aīda Rancāne un Andris KapustsAīda Rancāne un Andris Kapusts

Amatniecības projekts Krists Ozoliņš

Projekts amatniecība sevī ietvers satikšanos ar vairākiem amatniekiem, kuri iepazīstinās gan ar sevi, gan sava amata prasmēm, ļaujot arī tev radīt ko īpašu un paliekošu. Semināra laikā tiksimies ar podnieku, koka meistaru, pastalu darinātāju, audēju un iespējams vēl kādu citu amata meistaru.
Krists OzoliņšKrists Ozoliņš

Improvizācijas pamati latviešu gaumē Laura Čaupale

Spēlēsimies ar kontrastiem un jaudu latviskā temperimentā. Katrai dienai veltīta sava tēma - sakot no "laika un telpas" līdz "mājām". 
Laura ČaupaleLaura Čaupale

Žurnalistika un 2x2 avīze Laura Melne

Šajā projektā kopā dokumentēsim 2x2 notikumus. Vairāk darbosimies praktiski: mācīsimies vākt informāciju, veidot ziņas, aprakstus, intervijas un vienkārši rakstīt tā, lai būtu interesanti pašiem un saistoši arī pārējiem lasītājiem. Vēstīsim paši par savām izjūtām, runāsim ar citiem 2x2 dalībniekiem, vadītājiem un lektoriem, domāsim un analizēsim. Ik dienu atspoguļosim nometnē piedzīvoto bloga jeb emuāra ierakstos, savukārt noslēgumā piedāvāsim atskatu uz visu šo nedēļu avīzes formātā.
Laura MelneLaura Melne

Radošās ilustrācijas meistarklase Vivianna Maria Stanislavska

Meistarklase izvedīs ārpus ierastajiem ilustrācijas rāmjiem – trenēsim radošu domāšanu un ar neierastiem risinājumiem radīsim paši savus stāstus, tēlus, attēlus. Izveidosim kopīgu totēmu, izpaudīsimies lielā formātā un abstraktās formās, apgūsim grafikas tehnikas - augstspiedumu un sietspiedi, kā arī izskaņā radīsim katrs pats savu mākslinieka grāmatu - zīnu! Koncentrēsimies uz komandas darbu un ļausim vienam otru iedvesmot.
Vivianna Maria StanislavskaVivianna Maria Stanislavska
Nodibinājumam 2x2 ir piešķirts sabiedriskā labuma statuss. Ja Tev ir iespēja atbalstīt semināru, būsim ļoti pateicīgi!